Szczęście czy przedsiębiorczość? Jak hazardzista zamienił ogromną pożyczkę w zysk?

Być może słyszałeś tę historię, ale z pewnością są tacy, którzy jej nie słyszeli. Pod koniec lat 80-tych Matthew Benham ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Oksfordzkim. Przez około dekadę studiował i gromadził doświadczenie w dziedzinie ekonomii, co opłaciło się, gdy otrzymał wysokie stanowisko w głównym amerykańskim banku. Jak to często bywa w tym obszarze, ludzie odchodzą nieco od swojej specjalizacji na uniwersytecie, ale nigdy nie zapuszczają się zbyt daleko. To właśnie zrobił Matthew. Zaczął pracować dla bukmachera, gdzie był odpowiedzialny za dział opracowujący modele matematyczne.

Zdobywając doświadczenie w nowej dziedzinie, Matthew i jego ówczesny nauczyciel postanowili ponownie się rozejść. Postanowili dogłębniej zbadać matematykę zakładów i to, jak różne modele mogą być wykorzystywane do osiągania solidnych zysków.

Sukces Benhama trwał nadal. W 2004 roku założył firmę i współpracował z kilkoma dużymi nazwiskami w branży. Wszystko szło świetnie, a biznes szybko nabierał rozpędu. Rosnący kapitał pozwala biznesmenowi pożyczyć swojemu ulubionemu klubowi piłkarskiemu, Brentford, 700 000 funtów. Co ciekawe, umowa zawierała klauzulę mówiącą o tym, że po jej niewykonaniu (jeśli nie zostanie spłacona w ciągu 5 lat), Benham ma prawo do nabycia udziałów w klubie.

Jak nietrudno się domyślić, Benham wykorzystał sytuację nisko notowanego klubu Brentford, całkowicie wymieniając jego struktury na kontrolowane przez analityków. Szkoła zaczęła trenować zawodników odrzuconych przez inne kluby i sprzedawała ich za dziesiątki milionów. Niektóre z transferów, o których mowa, to Said Benrahma, Neil M. i słynny już zawodnik Aston Villi, Ollie Watkins.

W wyniku wszystkich wysiłków Matthew i jego przenikliwości biznesowej Brentford udało się osiągnąć swój największy kamień milowy do tej pory: dołączenie do angielskiej Premier League. Najwyższy szczebel w Anglii zapewnia Benhamowi dodatkowe 300 milionów dolarów. Oczywiście, nie trafiają one do jego kieszeni. To obróciłoby fanów przeciwko niemu i powstrzymałoby jego ambicje osiągnięcia czegoś jeszcze większego.

Historia sukcesu Matthew jest tylko jedną z wielu, które sprawiają, że myślimy o tym, jak każde zobowiązanie można przekształcić w atut, o ile mamy doświadczenie i wiedzę, aby to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Copyright 2024 Kasynie