Największe skandale związane z zakładami sportowymi

Amerykańskie skandale związane z zakładami sportowymi sięgają 1870 roku, kiedy główną grą było Louisville Grace z National League. Praktyka polegająca na tym, że sportowcy otrzymują pieniądze, aby spróbować zmienić wynik meczu, jest bez wątpienia szkodliwa dla każdego sportu. Zwolennicy hazardu twierdzą, że bukmacherzy są pierwszymi, którzy dowiadują się o czymś podejrzanym, dzięki pieniądzom zainwestowanym w różne mecze. W tym artykule przeanalizowano przypadki, w których gracze otrzymywali pieniądze za zmianę wyników meczu lub sędziów zaangażowanych w ustawianie meczów.

Przegrana White Sox w World Baseball Series w 1919

Ponad 100 lat później zespół Black Box, który zorganizował World Series w 1919 roku, przeszedł do historii skandali związanych z zakładami sportowymi. Zakłady na baseball były powszechne w pierwszych dwóch dekadach XX wieku. Czasami nawet gracze brali w tym udział, ale nic nie było tak wstrząsające jak ustawienie z udziałem Chicago White Sox w 1919 roku. Ośmiu graczy White Sox miało otrzymać pieniądze lub zostać wplątanych w schemat zdobywania punktów.

Następnie wszystkich ośmiu graczy zostało uznanych za niewinnych w procesie w Chicago w 1921 roku, ale jednocześnie nowo mianowany komisarz baseballu zakazał im gry do końca życia. Wspólnie otrzymali nazwę „Black Sox” wraz z dożywotnim zakazem gry, pomimo licznych apeli o przywrócenie im praw do gry.

Światowa seria baseballowa White Sox 1919

NFL: Paul Hornung i Alex Karas

Paul Hornung i Alex Karas byli dwiema największymi gwiazdami NFL na początku lat 60-tych. Komisarz ligi Pete Rosell zakazał im gry z powodu zarzutów o obstawianie, pomimo ich twierdzeń, że nigdy nie obstawiali meczów z udziałem własnej drużyny. Późniejsze dochodzenie wykazało, że Hornung obstawiał zakłady do 500 dolarów na grę i mniejsze kwoty przeciwko znajomym, podczas gdy zakłady Karasa mieściły się w przedziale od 50 do 100 dolarów.

Prawa obu graczy zostały przywrócone na sezon 1964, ale Hornung przeszedł na emeryturę po zaledwie dwóch kolejnych latach, wchodząc do Galerii Sław w 1986 roku. Karsas grał do 1970 roku, po czym rozpoczął karierę aktorską. Niestety, zmarł w 2012 roku.

NBA: Wewnętrzne zakłady Tima Donaghy’ego

Tim Donaghy był sędzią w NBA w latach 1994-2007. Później ujawniono, że miał problemy z hazardem i zgromadził znaczne długi. FBI rozpoczęło dochodzenie w sprawie Donaghy’ego i okazało się, że obstawiał on zakłady w NBA, wykorzystując informacje wewnętrzne, w tym mecze, w których sędziował.

Konsekwencje dla Tima przyszły szybko. Został zawieszony dożywotnio. Co ciekawsze, okazało się również, że niektórzy bliscy mu gracze otrzymywali pieniądze, którymi się z nim dzielili.

W 2007 roku przyznał się do winy i został skazany na 15 miesięcy więzienia. Według dokumentów sądowych Donaghy obstawiał mecze NBA od 2003 roku.

Futbol uniwersytecki: schemat Toledo Rockets

Jeden z ostatnich skandali w ligach uniwersyteckich dotyczy piłkarzy i koszykarzy z Toledo. Jego początki sięgają 2000 roku. Trzech graczy Rockets było zamieszanych w łapówkarstwo w 2003 roku.

Powracający Quinton Broussard otrzymał 2000 dolarów w gotówce od hazardzisty z Detroit, aby zmienić wynik meczu. Dwóch innych graczy przyznało się do zarzutów konspiracji, a łącznie siedmiu zawodników Rocket otrzymało zawieszenie. Lider spisku został skazany na sześć lat więzienia za przekupywanie sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Copyright 2024 Kasynie