Pozycja skrzydłowego w piłce nożnej

Bez względu na to, czy jesteś trenerem, doświadczonym piłkarzem, czy jeszcze laikiem, musisz znać kilka podstawowych zasad gry. Na przykład, jedną z podstawowych rzeczy podczas szkolenia zawodnika, które najlepiej zaczyna się w dzieciństwie, jest umiejętność trenera do wyboru najlepszej pozycji dla danego zawodnika.

Podczas gdy zawodnicy w drużynie mogą mieć tylko jedną pozycję, taktyka ewoluowała, aby umożliwić bardziej elastyczne wybory. To odróżnia futbol w przeszłości od futbolu dzisiaj.

W tym artykule omówimy pozycję skrzydłowego. Pozycja ta jest podobna do tradycyjnego napastnika z tą różnicą, że ten pierwszy gra po obu stronach, co pozwala mu zarówno zdobywać bramki, jak i asystować kolegom z drużyny. Schematy, w których pozycja skrzydłowego jest najbardziej widoczna to 4-2-3-1, 3-4-3 i 4-3-3.

Skrzydłowi grają w najszerszej części boiska. Potrzebują doskonałej kontroli nad piłką, jak również umiejętności gry w ciasnych przestrzeniach i 1 do 1 bez opuszczania boiska przez piłkę. Większość skrzydłowych jest niska i dość szybka. Jest to warunek konieczny udanej gry, ale są wyjątki.

Jak wspomniano wcześniej, rola zawodników zmieniła się na tyle, że jeden gracz może pełnić kilka funkcji, co zwiększa ogólną efektywność zespołu. Dzisiejsi skrzydłowi grają bardziej agresywnie niż w przeszłości.

Dzięki temu skrzydłowi przyczyniają się dziś do zdobywania znacznie większej liczby bramek niż jeszcze dziesięć lat temu. Tacy piłkarze jak Cristiano Ronaldo, Arjen Robben czy Franck Ribery doprowadzili ten typ gry do perfekcji i są doskonałym przykładem skrzydłowych.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie czynniki decydują o tym, czy dany zawodnik jest dobry na tej pozycji, jest ich kilka:

⦁ Wytrzymałość – pozycja skrzydłowego jest najbardziej intensywna ze wszystkich. Skrzydłowi muszą biec do przodu, jeśli ich drużyna próbuje atakować, a następnie biec z powrotem bardzo szybko, aby bronić swojej bramki.

⦁ Szybkość – szybkość jest bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników, zarówno podczas parcia do przodu, jak i powrotu do gry defensywnej. Skrzydłowy musi być szybki;

⦁ Drybling – grając w strefie, gdzie piłka często opuszcza boisko, drybling jest niezwykle ważny w umożliwieniu skrzydłowemu pokonania obrony drużyny rywala i zdobycia bramki lub asysty;

⦁ Umiejętność dośrodkowywania – dośrodkowania to chyba najczęstsze zajęcie skrzydłowego. Jeśli dobrze dośrodkowuje, to czyni go to bardzo pomocnym dla zespołu;

⦁ Umiejętności obronne – czasami skrzydłowy musi kryć słabe punkty w obronie, wykorzystując swoją szybkość do udaremnienia przeciwnika;

⦁ Intuicja – ostatnie, ale nie mniej ważne, dobre zrozumienie gry pozwala na przewidywanie i neutralizowanie ruchów przeciwnika.

Dla wielu drużyn tradycyjny skrzydłowy pozostaje cennym nabytkiem. Biegnie przy linii bocznej i centruje. To czyni tę pozycję kluczową w ofensywie i w wykonywaniu podań zamiast ataku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.