Co oznacza WC w tenisie?

Dzika karta (WC) w zawodowym tenisie to zawodnik, który uzyskuje bezpośredni dostęp do turnieju, w którym w innym przypadku nie mógłby wziąć udziału. Profesjonalny turniej tenisowy działa w formacie pucharowym, gdzie określona liczba zawodników trafia do głównego losowania w zależności od rangi wydarzenia, o której decydują punkty rankingowe, jakie ma do zaoferowania. Niektóre miejsca w głównym losowaniu są zarezerwowane dla tych, którzy nie mogą wejść bezpośrednio do głównego losowania. Te miejsca są wypełniane przez osoby z dziką kartą i szczęśliwych przegranych.

 

Wybór WC

Kwalifikującymi do WC są zawodnicy, którzy pozostali niepokonani w dwóch lub trzech meczach, które rozegrali w losowaniu kwalifikacyjnym imprezy, która została rozegrana przed rozpoczęciem meczów losowania głównego. Dzikimi kartami obdarowywani są gracze, którzy albo zostaną dopuszczeni do gry w kwalifikacjach, albo w głównym losowaniu, co jest wyłącznie decyzją organizatorów turnieju. O tych zawodnikach decydują organizatorzy na podstawie następujących czynników:

  • Ostatnie znaczące występy
  • Poprzednia historia w tym turnieju
  • Były wysoko postawiony zawodnik, który wraca po kontuzji.
  • Zawodnik należący do narodu gospodarzy

 

Liczba WC

Podczas slamów (Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open) 8 zawodników otrzymuje dzikie karty. Poza Wimbledonem pozostałe trzy slamy mogą nominować jednego zawodnika WC do pozostałych dwóch slamów. W pozostałych szczeblach zawodowego tenisa organizatorzy mogą obdarować od 3 do 5 uczestników dzikimi kartami. Jeśli zawodnik nie przyjmie WC, wówczas wybierany jest zawodnik, który przegrał w ostatniej rundzie losowania kwalifikacyjnego.

Niektóre z najbardziej godnych uwagi zwycięstw uczestników WC w najnowszej historii to:

  • 2001 – Wimbledon – Goran Ivanisevic (mistrz)
  • 2009 – US Open – Kim Clijsters (mistrzyni)
  • 2019 – Indian Wells – Bianca Andreescu (mistrzyni)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Copyright 2024 Kasynie