Wielu uwielbia grać w grę karcianą Svara, znaną również jako Svarka. Jest ona podobna do pokera z kilkoma znaczącymi różnicami. Gra się w sumie 32 kartami, od siódemek do asów. W Svara może grać od dwóch do dziewięciu osób, dla zabawy lub za prawdziwe pieniądze. Ten artykuł przedstawi Ci wszystkie zasady Svara, abyś mógł zacząć grać.
Start
Rozgrywka zaczyna się od wyboru krupiera, który jest wybierany losowo. Każdy z graczy otrzymuje trzy karty, jedna po drugiej, zakryte. Karty są rozdawane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a po każdej rundzie pojawia się nowy rozdający.
Gracze stawiają początkowy zakład przed rozdaniem kart, a wartość zakładu jest ustalana z góry. Istnieją w sumie trzy rodzaje zakładów (zakład początkowy, zakład w ciemno i standardowy zakład), które omówimy w tym artykule.
Zakład początkowy
W pokerze zakład początkowy jest również znany jako zakład „Ante”. Jest to opłata za wejście, którą gracz musi zapłacić przed rozdaniem kart. Zakład jest zawsze taki sam i jest omawiany na początku gry. Gdy wszystkie zakłady zostaną wniesione, można rozpocząć grę.
Zakład w ciemno
Po wpłaceniu ante, pierwszy gracz na lewo od rozdającego może postawić zakład w ciemno. Jeśli on to zrobi, inni gracze też mogą postawić taki zakład. Wartość zakładu każdego gracza musi być co najmniej dwukrotnie większa od wartości zakładu poprzedniego.
Jeśli jeden z graczy nie chce wnieść zakładu w ciemno i zdecyduje się zobaczyć swoje karty, to ci następni w kolejce również nie będą mieli prawa do takiego zakładu. Następny gracz w kolejce po zakładzie w ciemno musi postawić dwa razy więcej niż jego poprzednik. Jeśli on tego nie zrobi, inni też nie będą mogli.
Obstawianie w ciemno nie jest obowiązkowe, ale opcjonalne. Jeśli pozostali gracze nie chcą obstawiać w ciemno, zwycięzcą zostaje ostatni gracz, który postawił zakład. Podczas dokonywania zakładów gracze mogą zobaczyć swoje karty.
Zakłady standardowe
Standardowe zakłady rozpoczynają się, gdy gracze zobaczą swoje karty. Jeśli nastąpił zakład w ciemno, ostatni gracz, który go nie zrobił, musi podwoić ostatni zakład w ciemno, zwiększyć stawkę lub zrezygnować. Teraz kolej gracza po jego lewej stronie i tak to się toczy.
Obstawianie nie jest obowiązkowe, ale jeśli nie obstawisz, odpadasz z gry. Krupier obstawia jako ostatni. Gdy wszyscy gracze odmówią wniesienia zakładu, bank otrzymuje skumulowaną kwotę z zakładu początkowego. Standardowe zakłady będą kontynuowane do momentu, gdy gracze zapłacą lub zrezygnują. Ten, kto ma najwięcej punktów, wygrywa grę.
Kiedy następuje Svara?
Ze Svarą mamy do czynienia, gdy jest 2 lub więcej graczy, którzy dzielą pierwsze miejsce z równą liczbą punktów. W tym przypadku żaden z graczy nie wygrywa. Osoby z taką samą liczbą punktów rywalizują, a inni gracze mogą do nich dołączyć, płacąc wpisowe. Opłata, o której mowa, zostanie ustalona na podstawie dostępnych środków (pula), którą tworzy Svara, podzielona przez liczbę graczy, którzy mają równą liczbę punktów.
Na przykład, jeśli mamy pulę 300 i dwóch graczy ma równą liczbę punktów, to pozostali muszą zapłacić wpisowe w wysokości 150, aby dołączyć. Po tym jak zapłacą lub poddadzą się, kolejne trzy karty są rozdawane i gra jest kontynuowana w normalny sposób.
Jeśli dojdzie do kolejnego losowania, pula pozostanie na stole i nastąpi nowa Svara. Jest to najważniejsza zasada w tej grze.
Wartość kart
Teraz gdy znasz już podstawowe zasady Svary, przyjrzyjmy się, jak działa punktacja. Kombinacja kart decyduje o tym, ile punktów otrzymasz. Poniżej przedstawiamy punkty w podziale na poszczególne rodzaje kart:
7 (siedem) – 7 punktów;
8 (osiem) – 8 punktów;
9 (dziewięć) – 9 punktów;
10 (dziesięć) – 10 punktów;
Walet – 10 punktów;
Król – 10 punktów;
Królowa – 10 punktów;
As – 11 punktów.
Podzieliliśmy się najciekawszymi rzeczami dotyczącymi gry Svara. Może ona brzmieć skomplikowanie, ale jeśli zaczniesz grać, to szybko się przyzwyczaisz. Baw się dobrze i staraj się unikać wysokich stawek, ponieważ możesz stracić dużo pieniędzy. Życzymy wielu miłych chwil spędzonych na zabawie z przyjaciółmi.